Kiarostami, dünya çapında tanınan İranlı yönetmen, senarist ve yapımcı… Filmlerindeki sakinlik, minimalizm onun en belirgin özelliklerinden. 2016 yılında kaybettiğimiz usta yönetmeni, İran sineması denildiğinde akla ilk gelen isimlerden olan Kiarostami’yi, gelin filmleri ile daha yakından tanıyalım:

1- Kirazın Tadı
Bay Badii, arabasıyla bir yola çıkmıştır. Bu yolculuğun amacı bellidir, hayatını sonlandırmasına yardımcı olucak birisini bulmak. Bay Badii’nin bu yolculuğuna bizler de onunla yolda oluyoruz ve türlü sorularla başbaşa kalıyoruz.
Belki de Kiarostami filmografisinin en önemli filmi olan Kirazın Tadı ile 1997’de Cannes Film Festivalinde Altın Palmiye ödülünün sahibi oldu.

2- Rüzgar Bizi Sürükleyecek
Bir yönetmen olan Behzad’ın , film çekimleri için İran’da bir kırsala gelmesi ile başlar bu şiirsel öykü. Kiarostami’nin her filminde olduğu gibi bu filmde de kırsaldaki halk ve tinsel konular ön planda, insan odaklıdır.
Film, ismini Füruğ Ferruhzad’ın Rüzgar Bizi Götürecek şiirinden gelmektedir, ki zaten Abbad Kiarostami filmlerinin genelinde şiirsel akış ve şiir kullanımı mevcut. Bu filmde de usta şaire bir saygı göstergesi mevcut.
Rüzgar Bizi Sürükleyecek, 1999’da Venedik Film Festivalinde Altın Aslan ödülüne aday gösterildi ve  Büyük Jüri Özel Ödülü ), FIPRESCI ve CinemAvvenire ödüllerini kazandı.

3- Arkadaşımın Evi Nerede?
Film boyunca Ahmed’in sınıf arkadaşına ulaşmaya çalışmasını izliyoruz.  Ahmed arkadaşını bulmaya çalıştıkça biz de onunla beraber umutlanıyoruz, empati kuruyoruz.

Bize unuttuğumuz merhamet duygusunu hatırlatan nadide filmlerden birisi olan Arkadaşımın Evi Nerede? filmi,  Locarno Uluslararası Film Festivali’nden “bronz leopar” ödülünün de sahibidir. Kiarostami’nin uluslararası alanda tanınmasını sağlayan bu filmi, herkesin hayatının bir döneminde izlemesi gerektiğini düşünüyoruz.

4- Zeytin Ağaçları Altında
İran’ın küçük bir kasabasında işçi olarak çalışan genç bir adamın, bölgesinde çekilecek olan filmde rol alması ve rol arkadaşı olan kıza deliler gibi aşık olup onunla evlenmek istemesi üzerine kurulu olan bu film, ilk bakışta klasik romantik filmlerden pek de farklı gözükmese de Kiarostami’nin anlatımı ile oldukça başarılı akışta olan bir filmdir.
Zeytin Ağaçları Altında, Kiarostami’ nin kariyerinin doruk noktasında olan ustaca bir eserdir. Zeytin Ağaçları Altında, Cannes’da Altın Palmiye için yarıştı ve Kiarostami’nin çağımızdaki en başarılı yönetmenlerinden birisi olduğu kesin olarak gözler önüne serdi.